Potápěčská expedice „ Pionýr – 2015“

publikováno v: Expedice Pionýr | 0

Náš tým je složený z technických potápěčů, historiků a dokumentaristů. Již dlouhodobě se zabýváme pátráním a dokumentováním potopených lodí, které jsou spojené s naší historií. Chceme tak navázat na některé úspěšné expedice a projekty, které jsme v minulosti uskutečnili. Byly to zejména dokumentární filmy pro Českou televizi (Zenta, Szent István, Garibaldi), ale také na expedici z roku 2013 k další potopené československé lodi Arna, která ztroskotala ve Španělsku v roce 1928. Pokud expedice bude úspěšná, chceme, aby vznikl dokument mapující historii těchto dvou československých lodí.

Hlavním úkolem expedice bude vrak lodi najít a identifikovat. Dále pak pořídit filmové záběry a fotografie z místa ztroskotání, zjistit všechny neznámé okolnosti o potopení lodi „Pionýr“ a závěrem se pokusit odpovědět na otázky, co bylo příčinou této nehody. Na Bahamské souostroví se náš tým dopraví z Evropy letecky s British Airways. Mezinárodní letiště je pouze v hlavním městě Nassau na ostrově New Providence. Ostrov Mayaguana leží od Nassau 600 km jižním směrem. Tuto vzdálenost překonáme s místními aerolinkami Bahamasair. Veškerou potápěčskou výstroj, včetně kamer a fotoaparátů vezeme s sebou. Na ostrově máme zajištěné ubytování, potápěčskou loď a lahve. Během jednoho týdne bychom měli provést tolik ponorů, abychom pořídili dostatečné množství filmových záběrů a fotografií. Důležité budou i výpovědi místních obyvatel, někteří z nich si ještě potopení „Pionýru“ pamatují. Expedice se uskuteční na přelomu listopadu a prosince 2015.

 

Informace o cílové oblasti – Ostrov Mayaguana

leží 600 km jižně od hlavního města Bahamského souostroví Nassau. Ostrov je 40 km dlouhý a zhruba 5 km široký, žije zde okolo 300 obyvatel. Spojení s okolním světem zajišťuje převážně letecká doprava místních aerolinek Bahamasair. Největší osadou je Abraham Bay na jižním pobřeží. Daří se zde tropickým dřevinám a žije zde 120 druhů vodního ptactva. Symbolem ostrova jsou velké kolonie plameňáků. Zajímavostí ostrova Mayaguana je hlodavec Hutia, který je bizarním křížencem krysy a králíka. Do roku 1960 byl považován za vyhynulý druh. Severní část ostrova není obydlená a lze zde pozorovat karety obrovské při kladení vajec. Ostrov Mayaguana je považován za nejvnejvíce izolovaný ostrov bahamského souostroví a je také nejméně navštěvovaný.

pionyr-mapa3