Parník S/S Arna ztroskotal v blízkosti města Almeria, necelou jednu námořní míli jihovýchodně od majáku na mysu Cabo de Gata – Kočičí mys. Oblast, kde se vrak lodi S/S ARNA nachází je součástí přírodní rezervace Cabo de Gata. Vrak byl známý pod jménem „El Vapor“ (španělsky- parník). Pozdější ponory španělských potápěčů prokázaly, že jde s největší pravděpodobností o československou loď „ARNA“.
Majestátní trup 99 m dlouhé lodi je v přední části poškozen (zřejmě důsledek srážky lodi s podmořským skaliskem). Dominantou vraku lodi „ARNA“ je jeho zadní část s mohutným lodním šroubem. Levobok v přední části vraku je jak nárazem lodi na podmořské skalisko, tak následným nárazem o mořské dno poškozený. Jednoduché lodní nástavby, včetně kapitánského můstku, větráků, dvou stožárů s jeřáby i mohutného komínu na vraku chybí. Vrak leží na mořském dně v kýlové poloze zhruba v 50 m.
Potopený parník S/S ARNA je zřejmě jediným vrakem dostupným pro potápěče, který se potopil pod československou vlajkou.
Skupina českých technických potápěčů, dokumentaristů a historiků, která se zabývá pátráním a dokumentováním lodí spojených s naší námořní historií, se rozhodla vrak druhé československé obchodní lodi navštívit, a jako první česká skupina vrak lodi podrobně zdokumentovat.
Úkolem a cílem této expedice bude nejen vrak lodi identifikovat (potvrdit, zda se skutečně jedná o „ARNU“), nafilmovat a nafotit, ale pokusit se zjistit jak rozsah jejího poškození, tak i okolnosti a nejasné příčiny potopení lodi a tím doplnit jednu z dosud neznámých skutečností. K tomu má pomoci i rozsáhlé pátrání v našich i zahraničních archívech.
Podporu naší potápěčské expedici poskytne místní potápěčské centrum Alpha. Dle prvních informací od španělských potápěčů jsou v této oblasti silné mořské proudy. Přesto by potápění na tomto vraku vzhledem k hloubce, nemělo být extrémně náročné. Jako bottom mix (směs pro dno) budeme používat vzduch. Vzhledem k plánovaným časům na vraku, budeme provádět tzv. akcelerovanou dekompresi pomocí nitroxu a kyslíku.