V návaznosti na úspěšnou potápěčskou expedici „Albania 2016“, při které potápěči našeho týmu podrobně zdokumentovali vraky rakousko-uherských osobních lodí S/S LINZ a S/S WIEN, jsme byli požádáni o další spolupráci při podmořském archeologickém výzkumu albánského pobřeží.

V září 2017 odjíždí náš tým potápěčů, dokumentaristů  a historiků do Albánie s nelehkým úkolem. Ve spolupráci s Albánským centrem pro námořní výzkum identifikovat a podrobně zdokumentovat dva nalezené vraky lodí, potopených během první světové války u poloostrova Karaburun v blízkosti Vlory.

S největší pravděpodobností se jedná o vraky rakousko-uherské ponorky S.M.U.16 a italského  torpédoborce NEMBO. V současné době existují pouze sonarové snímky obou vraků, pořízené v letech 2015 a 2017 americkou výzkumnou lodí Hercules, kterou vlastní nezisková vědecká organizace RPM Nautical  Foundation.

Tato organizace se od roku 2010 významně podílí na vyhledávání a mapování vraků ve středomoří.

Aby bylo možné s jistotou určit, že se opravdu jedná o vrak rakousko-uherské ponorky S.M.U. 16 a italského torpédoborece NEMBO, musí k vraku sestoupit potápěči a tyto nalezené objekty prohlédnout a na základě historických fotografií a dokumentace identifikovat.

Více o expedici zde.

  • Země Albánie
  • Datum konání září 2017