Potápění na S/S Bosforo

publikováno v: Expedice S/S Bosforo | 0

Pondělí 10. června

Pro nás i pro Italy významný den. Pro nás, protože se jedeme pokusit odpotápět vrak parníku S/S BOSFORO a pro Italy je to „ Den válečného námořnictva“. Přesně před 101 lety Luigi Rizzo potopil u Premudy rakousko-uherskou bitevní loď S.M.S. SZENT ISTVÁN. Od toho dne se v Itálii slaví 10.června „Den válečného námořnictva“.

Člun s výstrojí vyráží z přístavu a my jedeme autem do cca 65 km vzdáleného městečka Palizzi Marina na mysu Spartivento. Tam nás bude čekat jeden místní potápěč, který údajně ví, kde asi BOSFORO leží.

Chvíle komunikace a kotva s lanem míří ke dnu. Upřímně, nevíme, jestli jsme na vraku, nebo ne. Italové berou sestupové lano a jdou „vrak“ vyvázat. Za chvíli se na hladině objeví červená bóje, signál, že „vrak“ je vyvázaný a potápěči mohou jít do vody.

Obvyklé nacvičené pohyby a potápěči jsou ve vodě. Teď už nezbývá jen čekat a doufat, že podmínky na dně (cca 56 m) budou přijatelné a vrakem bude skutečně „BOSFORO“.

První informace nejsou příliš příznivé. Na dně je velmi silný proud a je špatná viditelnost. Vrak je hodně rozbitý (je to už 101 let od jeho potopení), ale podle dobových fotografií tvar lodi a některé detaily (lafeta lodního děla, kterým se BOSFORO bránilo útoku ponorky U28) odpovídají historickým materiálům získaným v archívech.

Takže, s největší pravděpodobností vrak ležící necelé 3 NM od Capo Spartivento, je vrakem parníku S/S BOSFORO, který dne 12. 1. 1918 potopila RU ponorka U28.

Abychom to ale mohli s určitostí prohlásit, budou nutné ještě další ponory. Na ten příští se chystáme hned zítra!

 

Úterý 11. června

Dnes opět brzo ráno vyrážíme na průzkum vraku parníku S/S BOSFORO. Počasí slibuje opět parný den, moře je jako zrcadlo. Nic nenasvědčuje tomu, že by měl být nějaký problém.

Jenže, problém č. 1!

Rybáři během noci (nebo rána) uřízli cca 2Om z našeho sestupového lana a to včetně bóje. Takže nás čeká opět hledání a vyvázání vraku. Jako při minulých ponorech jsme ve dvou člunech. Trochu to zhoršuje koordinaci akce, ale i na to jsme zvyklí. Italové hodí kotvu s novým lanem a hned na to jdou do vody tři potápěči.

Problém č. 2!

Silný proud uvolnil kotvu z vraku lodi dřív, než se podařilo sestupové lano přivázat. Bóje potom vlekla uvolněnou kotvu daleko mimo vrak.

Problém č. 3!

Velmi špatná viditelnost na vraku přibližně 2 m!

Co dodat!! Kombinace všech tří „problémů“ = velmi špatný a nepovedený ponor = žádné filmové ani fotografické materiály!! BOSFORO zřejmě o popularitu nestojí. Jako by nestačilo, že kvůli jednomu Čechovi už 101 let odpočívá na mořském dně, ještě ho jiní Češi chtějí filmovat!

Přes tyto problémy se podařilo třem potápěčům k vraku sestoupit a pořídit několikaminutové video. Vzhledem k špatné viditelnosti však tyto záběry nejsou použitelné pro přesnou identifikaci vraku.

Návrat je trochu smutný. Jednak jsme unaveni a potom nemáme žádný záběr vraku. Náš místní průvodce nám sice ukázal několik krásných exponátů (okno, nádobí, lampy…) které rybářům uvízly v síti, ale to nás nijak neuspokojilo, naopak. Určitě se pokusíme o ještě jeden ponor, pokud nám to počasí a podmínky na vraku dovolí.

BOSFORO jsme sice našli, ale ještě potřebujeme fotky…!