Poslední ponor na S/S Bosforo

publikováno v: Expedice S/S Bosforo | 0

Pátek 14.června

„S/S BOSFORO – potřetí“!!

Poslední den expedice, poslední možnost pořídit nějaké pořádné snímky a film vraku italského parníku S/S BOSFORO. Počasí na koupání – naprostá idylka, pro potápění – žádná sláva. Vlny, špatná viditelnost, proudy.

Jó, to včera, včera to byla idylka. Nádherné moře, skvělá viditelnost a úžasný vrak. Kombinace, o které se technickému potápěči může jen zdát!

Nakonec padne rozhodnutí, že tentokrát nepojede celá skupina, ale pouze 4 potápěči. Kameraman Zdeněk Partyngl, fotograf René Melichárek, David Farkaš a Vašek Harmáček. Mají jediný úkol-pořídit co nejvíc záběrů BOSFORA! Ať se děje, co se děje. Kluci vyráží už brzo ráno. Dneska to prostě musí vyjít! Už první ponory na vraku BOSFORA ukázali, že to nebude nijak jednoduché. Vrak je hodně rozbitý. Rozbitý, zasíťovaný a zasypaný pískem.

Včera jsme ještě seděli nad fotkami a obrázky a „spekulovali“ jak se celá událost seběhla. Jasně, zásah torpédem na levoboku do prostoru mezi kapitánský můstek a přední stěžeň. Exploze, loď nabírá vodu, naklání se na levobok a přídí klesá ke dnu.  Následuje exploze kotle pod hladinou. Ta zničí a rozmetá celou střední část lodi a otevře ji jako konzervu. Zahyne většina posádky 37 námořníků. Nakonec náraz celé lodi o mořské dno! Příď se odlomí a zaboří do dna. Trup lodi leží na pravoboku a na poničeném levoboku je zřetelně vidět jak tvar trupu lodi, tak řada nádherných bronzových oken. Paluba lodi (pokud se to tak dá nazvat) je plná trosek. Ve střední části vévodí výměník a zbytky kotelny s hromadami uhlí, zbytky obou stěžňů, a trosky lodních nástaveb.  Ale co je nejdůležitější-úplně na zádi lodi se nachází malé palubní dělo! To dělo, kterým se posádka napadené lodi snažila ubránit ponorce U28. Viditelnost tak na hraně a silný proud. Kluci filmují a fotí!!

Nakonec se to přece jenom podařilo a BOSFORO se nám představilo v celé své poničené kráse!! Náš tým je první, komu se podařilo po 101 letech italský parník S/S BOSFORO potopený kapitánem ponorky U28 Zdenko Hudečkem zdokumentovat !!