PADESÁT LET OD POTOPENÍ ČESKOSLOVENSKÉ NÁMOŘNÍ OBCHODNÍ LODI M/S PIONÝR

publikováno v: Expedice S/S Bosforo | 0

6.srpna 1969 – 6.srpna 2019

Zapomenutá tragédie

Československá námořní plavba patřila v minulosti mezi jednu z nejúspěšnější akciovou společnost. Námořní přeprava přinášela bývalému Československu na svou dobu nemalé zisky. ČNP vlastnila flotilu 44 námořních obchodních lodí.  Po dobu své existence ztratila Československá námořní plavba jen jedinou obchodní loď.

Tou lodí byla obchodní nákladní loď M/S PIONÝR.

V pondělí, 6. srpna 2019 uběhne 50 let od doby, kdy M/S PIONÝR najel ve večerních hodinách (6. srpna 1969) při zpáteční plavbě z Kuby do Štětína u bahamského ostrova Mayaguana na podmořský korálový útes a poškodil si spodní část trupu.

Poškození lodi bylo natolik vážné, že se nedalo nijakým způsobem opravit a v úvahu nepřipadalo ani odtažení lodi do přístavu, jak navrhovaly některé z odborných firem, které se na záchraně podílely.

Proto bylo rozhodnuto náklad z poškozené lodi přeložit na jinou loď a M/S PIONÝR zanechat na místě tragédie svému osudu.

Tak se také stalo. Záchranné práce probíhaly až do 13. září 1969, kdy byla stažena československá vlajka a posádka loď navždy opustila.

Opuštěný vrak lodi „PIONÝR“ zůstal zaklíněný na korálovém útesu. Mořský příboj, silný proud a hlavně časté ničivé hurikány vykonaly své. Loď se rozlomila na dvě části a ty postupně zmizely pod hladinou moře.

Dlouhých 46 let ležel vrak, naší obchodní lodi M/S PIONÝR (nebo spíš to, co z něj zbylo) bez povšimnutí rozesetý po mořském dně nedaleko bahamského ostrova Mayaguana.

V roce 2015 se jako první ke zbytkům vraku obchodní lodi M/S PIONÝR potopila a vrak podrobně zdokumentovala skupina Českých technických potápěčů, historiků a dokumentaristů z CZECH DIVING TEAMU.

Závěrem bychom rádi touto cestou připomenuli toto „neslavné“ padesáté výročí ztráty naší jediné Československé obchodní lodi.

Poznámka:

Podrobné informace jak o lodi M/S PIONÝR samotné, tak o potápěčské expedici včetně fotografií naleznete na stránkách CZECH DIVING TEAMU. (czechdivingteam.cz)