Albania 2017 – reportáž #1: Příjezd na místo

publikováno v: Expedice S.M.U. 16 | 0

21.9.2017 – čtvrtek

Čtvrtek 21.9 a část našeho týmu se konečně schází na letišti. Odlet se blíží a my netrpělivě čekáme na odbavení. Praha-Řím-Tirana. Odbavení i let do Říma bez problémů. Zatím, co si na letišti v Římě dáváme vytoužené pivo, má ta druhá, důležitější část týmu za sebou přibližně 12OO km dlouhou cestu autem s lodí. Do přístavu v Bari jim zbývá asi cca 28O km.

V Tiraně přistaneme o půl šesté. Autem do hotelu, večeře. Mimochodem, vynikající. Klasická albánská národní kuchyně doplněná skvělým červeným vínem. Samozřejmě nechybí albánská „Rakie“. Spát se jde kolem jedenácté.

22.9.2017 – pátek

Z Tirany jedeme směr Durres – trajektový přístav. Trajekt z Bari má zpoždění. Jedna skupina jede přímo do Radhime, druhá čeká, až bude auto s člunem odbavené. Z Durres do Radhime je to přibližně 165 km. Počasí je ucházející, teplota 24°C.Na to, že u nás doma je 8°C to celkem ujde.

Radhime, hotel Royal. Celkem obstojné bydlení, vynikající strava, hotel 10 m od pláže. Únava zmáhá všechny. Proto si po vynikajícím oběd jdeme všichni odpočinout. Jedni proto, že toho na dnešek moc nenaspali, druzí proto, že nespali vůbec!

Dnešní den je vyhlášený jako odpočinkový!

23.9.2017 – sobota

Jako na vojně-budíček 7:00, snídaně 7:3O, odjezd do přístavu 9:00. Dnes první ponor na bývalém rakousko-uherské parníku S/S WIEN. 15O m dlouhý vrak ležící v kýlové poloze v hloubce 35 m. Polovina z nás jej viděla už v loni, druhá polovina se na vrak podívá dneska. V každém případě se všichni na ponor těší!

Albánci přestavěli (zrekonstruovali) v přístavu vjezd do vody, a tak se spouštění člunu neobejde bez drobných komplikací. Po hodině manévrování se díky Iljovu bravurnímu řidičskému umění a Petritovým naváděcím schopnostem podaří s člunem bezpečně zacouvat do moře.  Hotovo. Konečně dorazil i archeologický dozor z Vlory. Dohled je zajištěn, potápěči naloděni. Vyrážíme !

Vrak parníku S/S Wien je nedaleko přístavu, přesun trvá 15 minut. Sestupové lano s bójí na vraku chybí, proto si jej musíme vyvázat sami. Do vody jde první skupina, ta má za úkol vrak najít. Po pěti minutách se objevuje bójka, signál, že je vše ok. Vzhledem k tomu, že paluba je okolo 20 metrů, máme dostatek času. Tento ponor je tzv. check dive, zkušební ponor, který slouží potápěčům jako kontrola funkčnosti výstroje. Viditelnost je okolo 5 metrů, což pro fotografování a filmování není ideální. Uvidíme zítra, předpověď počasí je příznivá.