SMUTNÉ VÝROČÍ

publikováno v: Nezařazené | 0

V pondělí 10. září 2018 uplyne 10 let od chvíle, kdy při naší expedici „GARIBALDI 2008“ došlo k velké tragédii.
Při ponoru k vraku italského křižníku Giuseppe Garibaldi zemřel člen našeho týmu, potápěč a kamarád Honza OTÝS.

 

NEPŘIZNANÉ PRVENSTVÍ !

V dubnu r. 2008 se našemu týmu, ve kterém byl i Honza, podařilo jako prvním na světě nalézt a identifikovat nedaleko Cavtatu vrak italského pancéřového křižníku Giuseppe Garibaldi, potopeného v r. 1915 Rakousko-Uherskou ponorkou S.M.U. 4, které velel Rudolf Sigule.

Vzhledem ke špatnému počasí a technickým problémům se nám nepodařilo přinést žádné snímky vraku křižníku. Proto se v září téhož roku náš tým vydal k vraku křižníku znovu, aby tentokrát pořídil fotografické záběry vraku, které by potvrdili, že se jedná skutečně o vrak křižníku Giuseppe Garibaldi.

Bohužel, dne 10. září došlo k tragické události, která připravila o život našeho kamaráda Honzu Otýse a předčasně ukončila celou expedici. Chorvatské úřady další ponory na vraku GG zakázaly a naše prvenství nálezu vraku neuznaly.

V roce 2009  Chorvatští potápěči uskutečnili několik ponorů k vraku křižníku a pořídili nejen fotografie vraku, ale i velmi pěkné filmové záběry. Většina Chorvatského tisku psala o prvenství a velkém úspěch místních potápěčů.

 

SATISFAKCE

Nedávno se na internetových stránkách  https://www.chorvatsko.cz/tema/garibaldi.html objevil článek, ve kterém se poprvé po deseti letech otevřeně píše o tom, že první, kdo objevil vrak italského křižníku Giuseppe Garibaldi  byli ČEŠI !!

…“Říká se, že čas zahojí všechny rány!  Pro nás, jako pro tým je to velké zadostiučinění!  Hlavně a také proto, že při hledání a ponorech k vraku zemřel jeden z nás.

…“ Honzo, ten vrak je od téhle chvíle nejen NÁŠ,  ale hlavně TVŮJ“ !!