Expedice českých potápěčů a historiků zkoumala válečné vraky

publikováno v: Napsali o nás | 0

Po dlouhých přípravách se ve spolupráci s Albánskou pobřežní agenturou v říjnu 2016 uskutečnila expedice  českých potápěčů a historiků, kteří se zabývají zkoumáním vraků válečných lodí potopených za první a druhé světové války. U albánských břehů se nachází množství válečných námořních vraků, jejichž osud  se dotýká i historie naší země.

Devítičlenná výprava zkoumala vrak lodě S/S LINZ plující pod rakousko-uherskou vlajkou potopené během první světové války nedaleko pobřežního cípu Cape Rodonit. Podle neoficiálních zdrojů na ní zahynulo na tři tisíce lidí.  Druhým zkoumaným vrakem byla italská nemocniční loď OSPEDALE PO, která byla během druhé světové války potopena nedaleko albánského města Vlorë. Tato loď se původně jmenovala S/S WIEN a patřila k nejluxusnějším parníkům Rakouska-Uherska.

Výprava se uskutečnila s povolením albánských úřadů společně s Albánskou pobřežní agenturou, která pečuje o podmořské kulturní dědictví, jehož bohatství stále čeká na důkladné historické zpracování. Členové české expedice doufají, že jejich studijní pobyt byl prvním krokem k dlouhodobé vzájemné spolupráci.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR