Albania 2017 – reportáž #2: Ospendale „PO“

publikováno v: Expedice S.M.U. 16 | 0

24.9.2017 neděle

Pokud byl včerejší ponor na Ospedale „PO“ (ex.S/S WIEN) jen zkušební (špatná viditelnost…), potom se ten dnešní opravdu vydařil. Konečně se podařilo natočit a hlavně nafotit nádherné fotografie vraku.

Ale popořádku. Zatím, co se dnes potápěči chystali ke svému druhému ponoru na jednom z největších vraků v téhle oblasti, vydali jsme se společně s Petrem Pitarkou do 39 km vzdáleného letoviska Dhermi, zajistit pro celý tým odpovídající ubytování a zázemí pro druhou, důležitější část expedice. Ponorka S.M.U.16  a torpédoborec NEMBO se měli potopit „někde“ v oblasti zvané Aspri Ruga (Bílá linie).

Pokud je Dhermi v době letní turistické sezóny plné turistů, tak dnes nám připadalo jako zanedbané a nevyužívané letovisko. Zavřené hotely, taverny zející prázdnotou, neudržované cesty. Prostě-konec sezóny. Trochu zklamaní odjíždíme zpátky do Radhime.

To, že nemáme v Dhermi zázemí je sice komplikace, ale nás to nemůže v žádném případě odradit.  Jen nás to nutí improvizovat.

Jedno musím přiznat, krajina v téhle oblasti je nádherná. Z Radhime jedeme směr starobylé Orikum, antické město, které v minulosti postihlo silné zemětřesení. Celé město skončilo pod vodou a v současnosti je jednou z chráněných oblastí UNESCO. Z městečka Orikum míříme do horského národního parku Logara. Projíždíme průsmykem Mali I Cikes a po serpentinách míříme do Dhermi. Jakmile překročíme horský hřeben, otevře se před námi nádherný výhled na celé albánské pobřeží a ostrov Korfu. Pláže z drobných kamínků lemují tyrkysově modré moře. Nádhera!

Cestou zpátky míjíme u silnice krámky s horskými bylinkami a medem, do cesty se pletou stáda koz, krav i ovcí. Pohled na horský masiv trochu kompenzuje skutečnost, že nemáme sehnané bydlení.

Do Radhime přijíždíme v okamžiku, kdy se ostatní vrací z ponoru.

Náš tým uskutečnil první ostrý ponor s veškerou technikou. Viditelnost se zlepšila a podařilo se pořídit spoustu kvalitních filmových záběrů a fotografií. Ponor se uskutečnil již dopoledne za ideálních podmínek.  Na vraku Wien jsme se potápěli při poslední expedici v roce 2016 a byl to pro většinu z nás již čtvrtý ponor. Přesto si ještě netroufáme tvrdit, že vrak je dokonale prozkoumaný, k tomu vzhledem k velikosti vraku Wien je potřeba více ponorů. Některé skutečnosti však můžeme konstatovat : vrak leží v hloubce 40 m v kýlové poloze, paluba se nachází ve 20 m. Ohromující je velikost, příď je vysoká 16 m a působí velmi impozantně, což potvrzují záběry. Na pravoboku jsme objevili otvor způsobený zřejmě torpédem. Vnitřek vraku jasně naznačuje k čemu byla loď určena. Sloužila jako nemocniční loď a stále se uvnitř nachází spoustu nemocničního zařízení, stovky lůžek, operační stoly, zdravotnické potřeby. Celkově je vrak velmi zachovalý.

Zítra je v plánu vrak italské bitevní lodi Reginy Margherity.