Potápěčská expedice „ Pionýr – 2015“

publikováno v: Expedice Pionýr | 0

Náš tým je složený z technických potápěčů, historiků a dokumentaristů. Již dlouhodobě se zabýváme pátráním a dokumentováním potopených lodí, které jsou spojené s naší historií. Chceme tak navázat na některé úspěšné expedice a projekty, které jsme v minulosti uskutečnili. Byly to zejména dokumentární filmy pro Českou televizi (Zenta, Szent István, Garibaldi), ale také na expedici z roku 2013 k další potopené československé lodi Arna, která ztroskotala ve Španělsku v roce 1928. Pokud expedice bude úspěšná, chceme, aby vznikl dokument mapující historii těchto dvou československých lodí.

Potopení československé námořní lodi „M/S PIONÝR“

publikováno v: Expedice Pionýr | 0

6. srpna 1969 ztroskotala na Bahamách, nedaleko ostrova Mayaguana československá námořní loď „Pionýr“. Vyplula s nákladem železné rudy z kubánského přístavu Moa 6. srpna 1969 v 7 hodin ráno. Naši loď čekala dlouhá plavba přes Atlantik. Tato plavba však skončila za nevyjasněných okolností ještě téhož dne. Po čtrnáctihodinové plavbě, narazil „Pionýr“ krátce před 21 hodinou, na korálový útes v blízkosti ostrova Mayaguana. Z posádky lodi nikdo nepřišel o život, ani nikdo nebyl zraněn. Námořní loď „Pionýr“ zůstala ještě několik let uvězněna na útesu, než oceánské vlny dokonaly dílo zkázy.

Československá námořní plavba ČNP

publikováno v: Expedice Pionýr | 0

1. dubna 1959 byla vyhláškou ministerstva zahraničního obchodu založena Československá námořní plavba, jako samostatný námořní rejdař se statutem mezinárodní akciové společnosti. 49 procent akcií držela v podniku Čína. ČNP tak provozovala čínské a československé lodě. Celkem provozovala ČNP 44 lodí a flotila patřila ke špičce mezi vnitrozemskými státy. Spolupráce s Čínou byla ukončena v roce 1967 a o čínské lodě byla také flotila zredukována. Podnik ČNP byl velice rentabilní. Provoz lodí vždy uhradil nejen jejich pořizovací cenu, ale dosahovalo se i nezanedbatelného zisku. Československé námořní lodě ve svých nákladových prostorách přepravily více než 61 milionů tun zboží, přičemž ujely asi 51 milionů kilometrů. ČNP ve své historii ztratila pouze jednu ze svých lodí. Byl to právě „Pionýr“, který ztroskotal u ostrova Mayaguana.